Czym są filtry kieszeniowe i jakie mają zastosowanie?

Filtry kieszeniowe to jedne z najpopularniejszych filtrów powietrza. Mają zastosowanie w wentylacji i klimatyzacji w centralach klimatyzacyjnych bądź centrach wentylacyjnych. Obecnie filtry kieszeniowe są dostępne w klasach G2, G3, G4, F5 F7 itd. aż do jakości filtrów HEPA. Mogą mieć plastikowe lub metalowe ramki. Jeśli chodzi o rozmiary filtrów kieszeniowych, dostępne są w standardach, jak i można wykonać filtry w wymiarach potrzebnych klientowi. Co jeszcze trzeba o nich wiedzieć?

Filtry kieszeniowe – co to takiego?

Filtry powietrza kieszeniowe są najczęściej używanymi filtrami powietrza w systemach wentylacji oraz klimatyzacji w przemyśle. Mogą mieć one różną skuteczność, np. filtry kieszeniowe G2, filtry kieszeniowe G3, filtry kieszeniowe G4, filtry kieszeniowe F5 itd. aż do np. filtry Hepa, filtry H11, filtry H13. To rodzaj filtrów kasetowych zabudowanych na ramce, jednak składających się z sekwencji kieszeni medium filtrującego, mających kształt klina oraz pozostających swobodnymi, czyli mówiąc prościej – bez usztywnienia.

Filtry kieszeniowe stosuje się w urządzeniach wentylacyjnych i klimatyzujących. Głównie w modułowych centralach klimatyzacyjnych, nawiewnych czy nawiewno-wodociągowych. Materiał filtrujący jest przeważnie mieszanką włókien syntetycznych. Mogą to być także włókna szklane w przypadku, gdy potrzebna jest filtracja gazu o wysokiej temperaturze lub żrących chemicznie. Filtry kieszeniowe mogą być stosowane jako filtry wstępne lub dokładne. Jeśli chodzi o filtry dokładne, by spełnić wyznaczone normy, mają one osnowę medium filtrującego o porowatości stożkowej. Mówiąc inaczej – wlotu strumienia gazów o luźniejszej, grubszej nici. Przy wylocie strumienia – o zagęszczonym stopniowo, drobnym splocie. Co więcej, rama filtra może zostać dodatkowo uszczelniona.

Jakie są rodzaje filtrów kieszeniowych?

Filtry kieszeniowe można podzielić ze względu na to, w jakiej są ramie. Co to oznacza w praktyce? Rama filtrów kieszeniowych może być wykonana z blachy ocynkowanej bądź z tworzywa sztucznego. Filtry z ramą wykonaną z blachy są odporne na korozję i niezwykle trwałe. Kiszenie w filtrze są przemysłowo ze sobą zszyte, co także wpływa na trwałość filtru. Usztywnione są specjalnymi drutami. W przypadku filtrów kieszeniowych, które mają ramę z tworzywa sztucznego, są one łączone ze sobą specjalnymi profilami. Najlepiej jest zdecydować się na filtry kieszeniowe na wymiar. Budowa tego rodzaju filtrów wpływa na to, że są one aerodynamiczne. Sprawia to, że jest minimalizowany opór przepływającego powietrza. Co więcej, w takich filtrach powierzchnia filtracyjna jest zwielokrotniona. Filtry kieszeniowe są także podzielone na klasy, które z kolei odpowiadają za stopień oczyszczania powietrza. Filtry typu kieszeniowego mają zastosowanie w klimatyzacji, a także w wentylacji, gdy powietrze trzeba oczyścić z drobin oraz grubych pyłów. Najczęściej stosowane są w przemyśle oraz wszędzie tam, gdzie jest niezbędne odpylanie, np. halach stolarni.