Filtracja wody na węglu aktywnym – na czym polega?

Węgiel to substancja, która jest wykorzystywana powszechnie do wchłaniania zanieczyszczeń, czyli absorpcji. Obecnie jest najsilniejszym pochłaniaczem. Już nawet pół kilograma aktywowanego węgla jest w stanie wchłonąć tysiące różnych związków chemicznych. Warto jednak na wstępie powiedzieć sobie, czym tak naprawdę jest węgiel aktywny. To taki rodzaj węgla, który jest nieco bardziej elektrododatni. Dzięki temu jeszcze skuteczniej i szybciej zatrzymuje zanieczyszczenia oraz związki chemiczne. Zanieczyszczenia, które znajdują się w wodzie, zostają przyciągnięte do powierzchni pozytywnie naładowanego węgla.

FILTRACJA NA WĘGLU AKTYWNYM

Filtracja na węglu aktywnym jest drugim etapem filtracji – tuż po mechanicznej filtracji wody. By była ona skuteczna, musi przebiegać na kilka sposobów. Kluczowe jest jak najszybsze i jak najbardziej skuteczne usunięcie zanieczyszczeń. Najważniejsze jest jednak ich zidentyfikowanie, by możliwe było dobranie odpowiedniej metody, która pozwoli na osiągnięcie oczekiwanych rezultatów. Węgiel jest doskonałym filtrem dla substancji organicznych. Jednak nie wszystkie zanieczyszczenia mogą być usunięte w ten sposób.

JAKIE ZANIECZYSZCZENIA SĄ USUWANE PRZEZ WĘGIEL AKTYWNY?

Filtry węgla aktywnego usuwają bądź zmniejszają stężenie lotnych związków organicznych, herbicydów i pestycydów, chloru, benzenu, radonu, rozpuszczalników, a także setki innych chemikaliów, które znajdują się w wodzie. Niektóre filtry węgla aktywnego są umiarkowanie skuteczne w usuwaniu metali ciężkich. Bloki węglowe w filtrach wody usuwają cząstki nawet o rozmiarze 0.5 mikrona, a także cysty giardia, pyłki, mętność. Wysokiej jakości filtry węglowe mogą także usunąć część siarkowodoru, manganu.

Filtry węglowe nie będą jednak skuteczne w przypadku rozpuszczonych zanieczyszczeń nieorganicznych bądź metali takich, jak – sole, minerały, arszenik, azbest, bar, beryl, kadm, chrom, miedź, fluor, rtęć, azotany, azotyny, nikiel, siarczany, tal, selen. W tym przypadku konieczny jest filtr odwróconej osmozy.

Węgiel aktywny – choć jest niezwykle skuteczny i z pewnością warto go stosować w procesie filtracji – nie usunie efektywnie pyłu czy osadu. To dlatego często poprzedza się go filtrem osadowym. Warto wiedzieć, że osadowe filtry wstępne wydłużają znacząco żywotność wkładu węgla aktywowanego. Wszystko dzięki wyłapywaniu cząstek, które w innym przypadku zapchałyby filtr węglowy, tym samym zmniejszając jego powierzchnię filtrującą i zdolności absorpcyjne.