Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/filtrowanie/public_html/nowa3/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Zmiękczanie a filtrowanie wody - czym się różni? | Filtrakon

Zmiękczanie a filtrowanie wody – czym się różni?

Wiele osób błędnie zakłada, że zmiękczanie i filtrowanie wody to o samo. Choć oczywiście jeden i drugi proces wpływa na podniesienie jakości życia, usuwa niepożądane elementy z wody, sprawia, że ciecz nie wpływa negatywnie na sprzęty, są to inne pojęcia. Filtracja oraz zmiękczanie wody sprawiają, że zmienia się jej skład, jednak to zupełnie inne metody uzdatniania. Gdzie można dostrzec różnice?

Jak zmiękcza się wodę?

Zmiękczanie wody sprawia, że znika kamienny osad z powierzchni, armatury, sprzętów, poprawia się kondycja włosów i skóry, urządzenia są chronione przed przedwczesnym zniszczeniem. Filtry przeznaczone do zmiękczania wody usuwają z cieczy minerały takie, jak magnez i wapń. Im więcej jest w ich w wodzie, tym będzie ona twardsza, a tym samym, spowoduje więcej zabrudzeń osadami z kamienia. W tym przypadku mocno narażone na zniszczenie są sprzęty, które mają kontakt z wodą. Co więcej, szkodliwe osady z kamienia mogą prowadzić do zatkania rur.

Choć miękka woda ma sporo zalet, jeśli chodzi o domowy użytek, ma także ogromne znaczenie w przemyśle. To dlatego dobrą decyzją jest zamontowanie zmiękczacza wody.

Filtrowanie wody w przemyśle

Filtrowanie wody jest procesem polegającym na doprowadzeniu zanieczyszczonej wody do żądanego stanu czystości. Natomiast uzdatnianie wody w przemyśle (szersze pojęcie) to dążenie do tego, by ciecz charakteryzowała się wymaganymi dla danego procesu parametrami, np. posiadała odpowiednią twardość czy zasolenie/ przewodnictwo na odpowiednim poziomie.

Filtrację wody w przemyśle opiera przeprowadza się na specjalnych filtrach. Systemy filtracji utrzymują urządzenia w dobrej kondycji, co przekłada się na znaczne zmniejszenie awaryjności (a więc przeliczalnych kwotowo strat) i kosztów eksploatacyjnych.

Nie ulega wątpliwości, że woda jest ogromnie ważnym elementem medium wykorzystywanym w ośrodkach przemysłowych czy procesach technologicznych fabryk. Konieczne jest zadbanie o odpowiednie uzdatnianie wody, by możliwe było zachowanie najwyższej jakości wytwarzanych produktów. Obecnie, ze względu na ekologiczny aspekt oraz ciągle rosnące ceny wody przemysłowej coraz większe znaczenie filtracja i uzdatnianie wody odgrywają w racjonalnej gospodarce wodą w każdym zakładzie produkcyjnym. Szczególnie rosnącym zainteresowaniem i trendem jest zamykanie tzw. obiegów otwartych, to znaczy takie uzdatnianie wody, taka filtracja wody, aby wodę można było zawrócić do obiegu i powtórnie użyć, a nie jak do tej pory spuścić do ścieków.

Do wyboru są różnorodne filtry, a decyzja o ich zakupie powinna zależeć od odpowiedzi na kilka pytań, m.in. czy szukamy filtra automatycznego czy do obsługi ręcznej, czy na wkłady stałe wielokrotnego użytku, czy na wkłady wymienne jednorazowego użytku. Koniecznym jest także zastanowić się nad maksymalną wydajnością filtra oraz nad tym, jaką wielkość zanieczyszczeń powinien zatrzymywać.