Uzdatnianie wody w myjni samochodowej – jak wybrać filtr?

Bez wątpienia każdy kierowca co jakiś czas korzysta z myjni samochodowej. Dzięki tego typu miejscom jesteśmy w stanie w kilka chwil wyczyścić nasz pojazd. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że w myjniach ma do czynienia z uzdatnianiem wody.

Dlaczego w myjniach konieczne jest uzdatnianie wody?

Głównym powodem, dla którego woda w myjniach samochodowych powinna być uzdatniania, jest przede wszystkim spełnienie oczekiwań klienta. Na myjnię udajemy się w momencie, gdy nasz samochód jest zanieczyszczony i chcemy pozbyć się brudu. Bez procesu uzdatniania wody, na samochodzie mogłyby pozostawać osady lub po prostu nie byłby on dostatecznie oczyszczony.

Kluczowym powodem jest także stosowanie środków chemicznych. Jeżeli zastosujemy uzdatnioną wodę, która cechuje się odpowiednimi parametrami, zużycie środków do pielęgnacji aut będzie znacznie mniejsze niż w przypadku zastosowania nieoczyszczonej wody surowej.

Przyczyną, dla której jeszcze powinno się uzdatniać wodę w myjniach samochodowych, jest chęć wydłużenia żywotności sprzętów. Uzdatniona woda nie posiada żadnych zanieczyszczeń, które mogłyby wpływać na szybsze zużywanie się elementów czy narażać system na awarie. Zdecydowanie się na odpowiedni filtr do wody, pozwoli na uniknięcie strat finansowych.

Myjnia samochodowa a rodzaj uzdatniania wody

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, z jakiej wody korzysta myjnia. Jeżeli woda pochodzi ze studni, pierwszym krokiem powinna być jej analiza. Jedynie dokładne badania pozwolą na wykazanie, czy woda zawiera wysokie stężenie manganu i żelaza lub/i jonów odpowiedzialnych za twardość wody. Te substancje stanowczo nie powinny znaleźć się w wodzie ze względu na to, że nie dają możliwości dokładnego oczyszczenia aut i zwiększają koszty eksploatacyjne myjni. Indywidualnie dobrany filtr pozwoli pozbyć się żelaza, manganu i twardości z wody.

W przypadku, gdy myjnia samochodowa korzysta z wody wodociągowej, ważna jest filtracja wstępna oraz oczyszczenie wody z cząstek mechanicznych. Najczęściej wybieranym rozwiązaniem przez właścicieli myjni jest filtr przemysłowy.

Filtry przemysłowe jako idealne rozwiązanie

Dla wstępnego uzdatnienia wody, bez względu na źródło pochodzenia wody, najlepiej zdecydować się na filtry samoczyszczące automatyczne lub filtry samoczyszczące do obsługi ręcznej. Konieczne jest jednak ich wybieranie wyłącznie od sprawdzonych producentów, by mieć gwarancję właściwego doboru i skuteczności oraz wysokiej jakości wykonania. Ostateczny koszt będzie zależny od wielkości filtra, jego konstrukcji, wyposażenia filtra samoczyszczącego i rodzaju materiału.