Czym są filtry żwirowe?

Filtry żwirowe to urządzenia filtrujące, które stosuje się w instalacjach nawadniających. Ich głównym celem jest skuteczna likwidacja zanieczyszczeń biologicznych. Zgodnie z nazwą, pracują w oparciu o wkład żwirowy. Filtr ten jest stosowany w miejscach, gdzie źródłem wody jest studnia głębinowa bądź zbiornik otwarty. W asortymencie znajduje się wiele rodzajów filtrów żwirowych, dlatego bez trudu można dobrać taki, który stuprocentowo odpowie na potrzeby.

Do czego służy i jak działa filtr żwirowy?

Filtracja jest bez wątpienia jednym z ważniejszych procesów odnoszących się do prawidłowego funkcjonowania systemów nawadniających. Filtry żwirowe stosuje się w celu usuwania zanieczyszczeń biologicznych. Świetnie sprawdzają się w przypadku glonów, które rozwijają się w otwartych zbiornikach wodnych.

Elementem filtrującym jest wkład w postaci złoża żwirowego. Musi on mieć odpowiednią granulację, dzięki której zatrzymują się zanieczyszczenia znajdujące się w przesączającej się wodzie. Filtry żwirowe mogą być także z powodzeniem stosowane do usuwania z wody żelaza wytrąconego poprzez napowietrzanie do postaci kłaczków. By uzyskać efekt pełnego oczyszczenia wody, zaleca się dodatkowo stosowanie dyskowych filtrów, które usuwają nawet drobne zanieczyszczenia.

Filtr czyści się w sposób ręczny bądź automatyczny. Sam proces płukania polega na czasowym odwróceniu kierunku przepływu. Jeśli do płukania używamy tej samej wody, filtry żwirowe łączy się w zestawy. Oznacza to, że w praktyce woda oczyszczona na jednym filtrze, płucze drugi filtr i na odwrót. Płukanie przeprowadza się przy spadku ciśnienia na filtrze wynoszącym 0,5 atm.

Szeroka oferta filtrów żwirowych

Możliwe jest także nabycie samego wkładu żwirowego, który zawiera bazalt o drobnej granulacji. To podstawa pracy filtrów żwirowych. Wkład ten stosuje się jako złoże filtracyjne. Dzięki swojej kryształowej budowie, stwarza bardzo dużą powierzchnię filtracyjną, która pozwala na zwiększoną skuteczność procesu.

Filtry żwirowe używane są do oczyszczania wody z zanieczyszczeń stałych. To właśnie od rodzaju i formy zanieczyszczeń dobiera się odpowiedni wkład żwirowy. Filtracja żwirowa jest świetnym i prostym sposobem na to, aby pozbyć się niewskazanych cząsteczek stałych z wody zasilającej i obiegowej. Zasadą działania jest nieustające filtrowanie wody poprzez przepuszczanie jej przez żwir filtracyjny. Stacje ze złożem można wpiąć w obieg lub zamontować na zasilaniu w celu oczyszczania wody, która już krąży w instalacji.