Warning: "continue" targeting switch is equivalent to "break". Did you mean to use "continue 2"? in /home/users/filtrowanie/public_html/nowa3/wp-content/themes/jupiter/framework/includes/minify/src/Minifier.php on line 227
Dlaczego trzeba stosować filtry przemysłowe? | Filtrakon

Dlaczego trzeba stosować filtry przemysłowe?

Każdy zdaje sobie sprawę z tego, że woda może zawierać bardzo wiele zanieczyszczeń. Ich rodzaj oraz ilość będą zależne od źródła pochodzenia wody. Z jakimi zanieczyszczeniami mechanicznymi możemy mieć do czynienia? Należą do nich m.in. ziarna piasku, drobiny rdzy, wytrącony kamień kotłowy czy żelazo. Na szczęście istnieją sposoby na to, aby skutecznie usuwać z wody wszystkie niechciane cząstki stałe.

Woda wodociągowa i ze studni

Zasilanie wodą w przemyśle, produkcji ogrodniczej i rolnej jest realizowane poprzez wodę tzw. wodociągową ze stacji uzdatniania wody z miejscowych wodociągów, ze studni, z rzek, stawów itp. W przemyśle oprócz tzw. wody zasilającej stosuje się wodę technologiczną np. wodę chłodzącą w obiegu zamkniętym, który tylko okresowo uzupełnia się wodą tzw. uzupełniającą. Ze względu na coraz to wyższe ceny wody i ścieków coraz częściej zamyka się tzw. obiegi otwarte i wodę po jej uzdatnieniu zawraca z powrotem do obiegu, dalej się używa. Do celów takiego uzdatnienia, do zamykania układów otwartych między innymi używa się naszych filtrów.

Nasze filtry (automatyczne, ręczne, przemysłowe, sitowe, szczelinowe, samoczyszczące) znajdują zastosowanie zarówno do filtracji wody zasilającej z rzek, stawów, studni, sieci wodociągowych jak i do filtracji wody technologicznej, do filtracji wody obiegowej, do filtracji wody chodzącej, do zamykania obiegów wodnych, do nawadniania plantacji, nawadniania szkółek drzewnych, itd.

Z kolei woda pochodząca ze studni często zawiera zawiesinę w postaci drobnych ziaren piasku, do usunięcia których nasze filtry samoczyszczące automatyczne i ręczne bardzo dobrze się nadają. Inny problem stanowią wytrącające się białe osady kamienne lub rdzawo –czarno-brunatne osady pochodzenia związków żelaza i manganu. Do usunięcia tych osadów należy skorzystać z innych sposobów uzdatnienia wody jak: zmiękczanie wody, odżelazianie wody, odmanagnianie wody, procesy membranowe jak np. odwrócona osmoza.

Jak radzić sobie z zanieczyszczeniami w wodzie?

Zanieczyszczenia mechaniczne w wodzie nie są z pewnością pożądane. Nie tylko pogarszają właściwości wody, ale także mogą przyczyniać się do uszkodzeń instalacji wodociągowej. Co więcej, mogą powodować zatory, a jednocześnie są realną przyczyną awarii, gdy korzystamy z urządzeń AGD – zmywarki, pralki. Osoby, które posiadają automatyczny system nawadniania ogrodu, także powinny zadbać o niską mętność. Cząstki stałe powodują spadki ciśnienia.

By pozbyć się zanieczyszczeń mechanicznych, stosuje się filtry przemysłowe. Do wyboru mamy kilka rodzajów filtrów, a ich wybór będzie zależeć od jakości wody, zużycia wody oraz celów, do jakich woda jest wykorzystywana. Jeśli mamy bardzo duże problemy z mętnością wody, filtr może nie być wystarczający. Wtedy stosuje się złoża filtracyjne.

Jeśli chcemy dobrać idealny filtr przemysłowy do naszych potrzeb, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Czy chcemy kupić filtr samoczyszczący na wkłady stałe wielokrotnego użytku? Tego rodzaju filtr sam się oczyszcza.
  • Czy potrzebujemy filtra na wkłady wymienne jednorazowego użytku, które trzeba wymienić na nowe po zabrudzeniu?
  • Czy interesuje nas filtr automatyczny, który sam automatycznie się oczyszcza, czy być może dysponujemy pracownikiem, który okresowo uruchamia i przeprowadza czyszczenie filtra?
  • Jaka maksymalna wydajność filtra nas interesuje?
  • Jakie filtr powinien mieć przyłącza?
  • Jaki rodzaj zanieczyszczeń powinien zatrzymywać filtr?
  • Ile jest zanieczyszczeń i czy sklejają się?

Udzielenie odpowiedzi na powyższe pytania znacząco ułatwi wybranie rozwiązania skrojonego na miarę oczekiwań.