Jaka włóknina flizelina do filtracji powietrza do masek?

W dobie koronawirusa temat masek ochronnych stał się bardzo popularny, chociaż w profesjonalnych zastosowaniach jest znany od wielu lat.

Maski pełniące funkcje ochronne dla człowieka miały i mają zastosowanie zarówno w medycynie (jako tzw. maseczki chirurgiczne dla personelu medycznego), w kosmetyce (stosowane przez kosmetyczki przy różnych zabiegach kosmetycznych), w przemyśle (np. przy procesach obróbki metali jako maski BHP), w codziennym życiu w ochronie przed smogiem, jako maski antysmogowe itp.

O skuteczności maski decyduje zarówno jej konstrukcja, jak i wykonanie, a przede wszystkim użyty materiał filtracyjny – włóknina filtracyjna.

W zależności od celu zastosowania maski, włóknina filtracyjna na maski musi spełniać różne wymagania.

Jednym z najistotniejszych parametrów jest skuteczność filtracji.

W Polsce najczęściej stosuje się określenie skuteczności filtracji klasami:

  • FFP1 (najniższa),
  • FFP2,
  • FFP3 (najwyższa)

zgodnie z normą EN 149:2001.

Bada się ją metodą penetracji mgły oleju parafinowego zgodnie z normą EN 13274-7:2008.

Przykładowo dla celów medycznych na maski chirurgiczne zaleca się włókninę filtracyjną klasy FFP2 (skuteczność filtracji co najmniej 94%) i FFP3.

Drugim badanym dla włókniny filtracyjnej parametrem jest opór przepływu powietrza, czyli kolokwialnie mówiąc, jak łatwo czy trudno będzie się oddychało przez włókninę, przez maseczkę (badanie zgodnie z normą EN 13274-3:2001).

Jak pokazała sytuacja z koronawirusem, wiele osób uskarża się na duże opory, trudności z oddychaniem przez maski oraz ich zawilgacanie w trakcie oddychania.

Włókniny profesjonalne są produkowane specjalnymi technologiami nanowłókien po to, aby te opory przepływu były jak najmniejsze przy jednocześnie jak największej skuteczności filtracji – w odróżnieniu np. od materiałów bawełnianych czy z tworzyw sztucznych, produkowanych tradycyjnymi metodami dla ogólnego przeznaczenia.

Na polskim rynku trudno o dostępność włóknin filtracyjnych, które miałyby wysoką skuteczność filtracji, a więc spełniały wymogi klasy filtracji włókniny co najmniej FFP2 i jednocześnie miały niskie opory przepływu.