Odwrócona osmoza – procedura filtracji wody

Warto podkreślić, że to właśnie odwrócona osmoza jest uznawana za najbardziej efektywną i doskonałą metodę dezynfekcji wody przemysłowej. Co więcej świetnie sprawdza się w przypadku przystosowania jej do warunków użyteczności przez ludzi. Używana jest w przemysłowym zastosowaniu w oczyszczalniach wody, fabrykach, które zajmują się produkcją towarów spożywczych, galwanicznych, papierniczych a także odsalarniach.

Filtry odwróconej osmozy znajdują także zastosowanie w oczyszczalniach miejskich. Odpowiadają tam za oczyszczanie ścieków przemysłowych oraz zatężanie. Mogą być także wykorzystywane w warunkach domowych, jednak może być to nieopłacalne finansowo. W przypadku ośrodków przemysłowych można liczyć na znacznie lepszą efektywność kosztową.

Odwrócona osmoza a membrany

Odwrócona osmoza to najbardziej skuteczna z metod filtracji wody. W procesie wykorzystuje się półprzepuszczalne membrany. Inspiracją była przyroda, a konkretnie obserwacja cząsteczek wody z roztworu o mniejszym stężeniu, które przenikają przez błonę do roztworu o większym stężeniu.

Mechanizm odwróconej osmozy opiera się przede wszystkim na zastosowaniu membran. Najczęściej wykonywane są one z poliamidu, który ma porowatą strukturę. Błony tworzone na mikroporowatym podłożu osiągają niezwykle dobre wyniki eksploatacyjne. Co więcej, wyróżniają się wysoką odpornością na pracę bakterii, a także korzystną stabilnością chemiczną. To dlatego błony wykonane w tej technologii mogą pochwalić się naprawdę dobrą jakością.

Ważne jest także to, że błony reagują neutralnie na działanie utleniaczy zawartych w wodzie. Jeśli zdecydowalibyśmy się na stosowanie grubszych membran, mogłoby to skutkować zapchaniem porów czy spowolnieniem całego procesu oczyszczania wody.

Osmotyczne oczyszczanie wody – czy warto?

Cały proces filtracji rozpoczyna się już w momencie kontaktu z wodą. Niektóre cząsteczki wody zostają odprowadzone przez membranę do roztworu o mniejszym stężeniu – wszystko za sprawą ciśnienia w sieciach wodociągowych. Wszelkie zanieczyszczenia są skutecznie odsączone po stronie roztworu o większym stężeniu.

Membrana w przypadku osmotycznego oczyszczania wody działa niczym tama. Efektywnie zapobiega przedostawaniu się niechcianych związków do oczyszczonej wody. Odwrócona osmoza skutecznie pozbawia ciecz metali ciężkich, bakterii, wirusów czy szkodliwych związków chemicznych. To najdoskonalsza metoda filtracji wody przemysłowej, na którą z pewnością warto się zdecydować.