Odżelazianie wody – na czym polega?

Praktycznie każdy z nas choć raz w życiu zaobserwował podobne zjawisko – woda na pierwszy rzut oka jest bezbarwna, natomiast po chwili przybiera brunatno-pomarańczowe odcienie. To właśnie świadczy o tym, że zawiera ona cząsteczki żelaza, które są szkodliwe dla zdrowia. Mogą występować w wodzie w dwóch formach. Pierwsza z nich to postać jonów dwuwartościowych lub trójwartościowych (Fe) oraz czterowartościowych (Mn). Są one rozpuszczalne w wodzie.

Chcąc korzystać bez obaw z zasobów czystej wody, koniecznie jest zaopatrzenie się w odżelaziacze. Specjalistyczne urządzenia usuwają zbyt wysokie stężenie żelaza oraz manganu. Będą niezwykle skuteczne również w walce z siarkowodorami. Alternatywą jest filtracja, koagulacja lub sedymentacja. Dobór metody jest uzależniony od tego, jakie związki znajdują się w wodzie.

JAK PRZEBIEGA ODŻELAZIANIE?

Odżelazianie polega na doprowadzeniu do utlenienia związków znajdujących się w wodzie. W wyniku tego procesu, cząsteczki żelaza oraz manganu, które zostają napowietrzone, są uwidocznione w formie brązowego osadu. By je odfiltrować, stosuje się różnego rodzaju złoża piaskowe. Można także w tym celu wykorzystać złoża katalityczne, które mogą pochwalić się dwojakim działaniem. W pierwszej fazie odpowiadają za utlenienie rozpuszczonych związków, natomiast w drugiej, doprowadzają do ich zatrzymania się na złożu.

Do wybrania odpowiedniej metody zaleca się zasięgnięcia porady specjalistów. Tylko wtedy mamy pewność, że stuprocentowo poradzi sobie z zaistniałym problemem i skutecznie pozwoli na jego pozbycie się.

JAK WYBRAĆ ODŻELAZIACZ WODY?

Istnieje kilka czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając odżelaziacz wody. Pierwszym z nich jest szczegółowa analiza potrzeb, które odnoszą się do poboru wody oraz określenie budżetu, jakim dysponujemy. Należy pamiętać, że jakość dostarczanej wody ma decydujący wpływ na dobranie urządzenia, a także złoża filtrującego. Koniecznie trzeba też wziąć pod uwagę ilość zużywanej wody, warunki montażowe oraz parametry uzdatnionej wody, jakich wymagamy. Warto także zastanowić się nad tym, czy firma posiada zaplecze techniczne lub może wygospodarować specjalne pomieszczenie na umieszczenie stacji filtrującej. Wszystko to wpływa na ostateczny wybór odżelaziacza wody, który skutecznie poradzi sobie z problemem żelaza lub manganu w naszej wodzie.

Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki odżelaziacz wybrać, warto skontaktować się ze specjalistami. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu, posiadają oni niezbędną wiedzę, która będzie nieoceniona na etapie wyboru.